Dezynfekcja desek do krojenia jest bardzo ważna, ponieważ codziennie mają one kontakt z przygotowywaną przez nas żywnością. Jeśli chcemy zatem, aby przygotowywane przez nas posiłki dostarczał nam tego, co oczekujemy – wartości odżywczych, a nie zarazków i bakterii – warto często odkażać wszystkie posiadane przez nas deski. Służy do tego oczywiście bardzo częste ich mycie – czy to ręcznie, czy też w zmywarce. Na deskach nie powinniśmy zostawiać na długi czas żywności, ponieważ szczególnie te drewniane, bardzo szybko chłoną zapach i wodę.
Pamiętajmy zatem, aby po każdym użyciu deskę jak najszybciej umyć płynem do mycia naczyń, bądź też wstawić ją do zmywarki. Raz na jakiś czas powinniśmy zdecydować się na nieco bardziej dogłębne czyszczenie drewnianych desek, dzięki któremu będą one nam służyć jeszcze dłużej. Najbardziej popularnym sposobem na pozycie się bakterii i niechcianych zapachów z deski do krojenia jest metoda z użyciem cytryny i soli. Deskę należy posypać solą, najlepiej gruboziarnistą, natomiast cytrynę przekroić na pół.
Łapiąc jedną połówkę trzeba pocierać deskę kolistymi ruchami, jednocześnie wyciskając z niej sok. Po wykonaniu tej czynność, deskę odstawiamy na kilka minut, a następnie usuwamy w gorącej wodzie znajdujące się na niej pozostałości.
Czy warto olejować drewniane deski do krojenia?
Impregnacja desek do krojenia jest istotne z punktu widzenia ich trwałości, wytrzymałości, czy też odporności przez zarazkami. Używa się do niej różnego rodzaju olejów, które to mogą dawać nieco inne efekty.
Olej lniany może być stosowany aż na trzy sposoby. Czysty, tłoczony na zimno powinno się nakładać w około czterech warstwach, czekając około tygodnia między każdą z nich. Mimo że ta metoda jest najdłuższa, gwarantuje najtrwalszy efekt. Kolejną metodą jest podgrzanie oleju i nakładanie go na ciepło, poskraca czas schnięcia każdej warstwy nawet do dwóch dni.
Trzecim i ostatnim sposobem na użycie oleju lnianego jest wymieszanie go z woskiem pszczelim w proporcji 4:1. Obie substancje łączymy poprzez podgrzanie i nakładamy na ciepło, zaletą takiego zastosowanie jest eliminacja zapachu oleju lnianego, który to nie każdemu przypada do gustu. Do innych popularnych rodzajów oleju, które mogą służyć impregnacji drewnianych desek należy znany każdemu olej kokosowy. Jeśli chodzi o jego zastosowanie, powinno się go najlepiej używać na ciepło.
Po nałożeniu każdej kolejnej warstwy odczekujemy około pięciu godzin, a także ścieramy nadmiar z deski.