Łazienka i mozajki na podłodze i ścianach

podest do wanny

Mozajki były spotykane w starożytnej Grecji. To piękne ornamenty wykonane z szkła, kamyczkow i ceramiki. Mają one najczęściej różna barwę i kształty. Układa się je na powierzchni podłoża, na którym są mocowane za pomocą zaprawy wapiennej lub ceramicznej. Można spotkać je na posadzkach łazienek, ścianach, blatach stołów czy w budownictwie o charakterze sakralnym. Technika ich tworzenia jest ludziom znana od starożytności.

Osoby ceniące odmienność będą zainteresowane zastosowaniem mozajki na ścianie lub podłodze łazienki. To innowacyjne rozwiązanie, które odwołuje się do minionych czasów potrafi zrobić ogromne, pozytywne wrażenia na gościach.

Jak stworzyć mozajkę w Twojej łazience?
Podstawą montażu mozajki na podłodze jest użycie kleju, a dokładnie zaprawy klejącej. To dzięki niemu poszczególne fragmenty są na stałe umocowane do powierzchni podłoża. Jednak zanim przejdziemy do układania wymarzonego wzoru trzeba wyrównać powierzchnie stanowiąca podstawę układanki. Podłoże musi być bezwzglednie równe i płaskie.

Warto użyć specjalnej szpachlówki cienkowarstwowej nadającej się do usuwania wszelkich nierówności. Dopiero potem przechodzimy do kreowania wzoru. Należy zaznaczyć, że podłoga wykonana z odłamków kamieni, ceramiki, drewna sprawdza się znacznie lepiej niż ta z szkła lub metalu. Materiały nie zalecane do wyłozenia podłogi możemy na szczęście wykorzystać na ścianach. Ważne jest, że mozajki są znacznie bardziej odporne na wszlekiego rodzaju uderzenia niż klasyczne płytki łazienkowe. Może być to argument przekonujący osoby, które obawiają się o trwałość drogich płytek.

Mozajka na ścianach

Tworzenie wzorów mozajek na ścianach, znane w naszym kręgu kulturowym od wieków zachwyca i wciąga współczesnych mieszkańców Europy. Dlatego udaje się spotkać w łazienkach piękne, zapomniane mozajki. Warto postawić na oryginalność! Położenie mozajki naścianie jest znacznie łatwiejsze niż na podłodze. Ponieważ ściany rzadziej mają nierówną powierzchnię, która przeszkadza w odpowiednim przymocowaniu poszczególnych kawałków. Nie trzeba decydować dię na wyłozenie drobnym materiałem całości powierzchni łazienkowej. Efektownie wyglądają fragmenty mozajek, ulokowane np.

tuz nad zlewem lub wanną. Jeżeli posiadasz w domu odłamki ceramiki, drobne kamienie, kolorowe szkło i masz wolny czas, spróbuj wykonać własną mozajkę! Na poczatek wcale nie musi pokrywać całości pomieszczenia!.