Sztuka artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach nazywa jest carvingiem. Zwyczaj ten narodził się ponad tysiąc lat temu w Tajlandii, Chinach i Japonii. Wywodzi się on ze sztuki pałacowej, kiedy to tego typu niezwykle rzeźby znajdowały się na stołach cesarzy i królów podczas przyjęć i innych uroczystości.
Owoce i warzywa przyjmowały postać roślin lub zwierząt, następnie barwiono je specjalnym preparatem, aby uwydatnić ich kolor. Celem carvingu było wzmocnienie apetytu gości. Aby owoce przybrały pożądane przez nas formy, muszą być nie do końca dojrzałe.
Arbuz, melon i papaja doskonale nadają się do rzeźbienia, dzięki miękkiemu miąższowi i sporej wielkości. Jeśli chodzi o warzywa, to na uwagę zasługują buraki, rzodkiew i rzepa. Dobór odpowiedniego produktu powinien być uzależniony od umiejętności osoby, która będzie wykonywać carving.
Im twardsze owoce i warzywa, tym trudniej. Sztuka carvingu stała się dziś popularna również poza kuchnią azjatycką, a mistrzowie rzeźbienia w owocach i warzywach rywalizują pomiędzy sobą podczas różnych konkursów.